"Nincs bennem félelem, gólt rúgok Moszkvában"
2006.09.06. 13:18
Sorsdöntő találkozó előtt áll a magyar U21-es válogatott: amennyiben a csapat szerdán nem veszít Moszkvában Oroszország ellen, akkor az Eb-selejtezőcsoportban az első helyen végez. Kulcsszereplő lehet az angol Watford támadója, Priskin Tamás, valamint a Reading védője, Máté Péter.
Nagyszerűen sikerült próbajáték után, augusztus 9-én írta alá a Premiership újoncával, a Watforddal négy évre szóló szerződését Priskin Tamás, a Győr futballistája. A háromszoros válogatott csatár azóta már bemutatkozott az angol élvonalban – az eddig lejátszott három fordulóban kétszer lépett pályára csereként –, valamint főszerepet vállalt az U21-es gárda Finnország elleni 5–0-s győzelmében. Aki látta a Szusza Ferenc Stadionban megrendezett meccset, tanúsíthatja: a két gólt szerző Priskin Tamás tarthatatlannak bizonyult, és ha ezt a teljesítményt meg tudja ismételni az oroszok ellen is, akkor...
– Éreznek valamit abból, hogy a szurkolók nagyon bíznak az U21-es válogatottban? – A mérkőzéseinken eddig rendre éreztük a drukkerek szeretetét, és az is igaz, a magyar–norvég Eb-selejtezőn is szimpatizáltak velünk a szurkolók – felelte Priskin Tamás. – Ez egyfelől jó, másrészt viszont nem nehezedhet teherként ránk. Itt, Moszkvában nem mi számítunk esélyesnek, a pontszerzés is bravúrral érne fel, a győzelem pedig álomkategória lenne, de hinni kell magunkban.
– Róth Antal azt mondta, az orosz U21-es válogatott más kategória, mint a finnek hasonló korú együttese. Mennyivel nehezebb ez a feladat, mint volt a Finnország elleni? – Sokkal nehezebb! A házigazdát nyilván nem véletlenül sorsolták az első „kalapból”, ráadásul alighanem élvezi majd a hazai pálya előnyét. Nem mehetünk úgy ki a stadionba, hogy nekünk jó a döntetlen, az oroszok ellen csakis a győzelem számít.
– Egyetért a jelenlegi lebonyolítási renddel, vagy pedig azt mondja, jobb lett volna oda-visszavágós rendszerben futballozni? – Igazságosabb lett volna valamennyi riválissal kétszer mérkőzni. Tudom, a mostani helyzet kényszermegoldás, de ez a rendszer az előkelőbb helyen jegyzett válogatottaknak kedvez.
– Nincs híján az önbizalomnak, hiszen a Premier League-ben futballozhat: milyen hatások érték? – Felemelő érzés volt. Nehéz elmondani, mit éreztem akkor, amikor csodálatos környezetben, telt ház előtt léphettem pályára az Everton otthonában. Tisztában vagyok azzal, hogy rengeteget kell fejlődnöm ahhoz, hogy rendszeresen tagja legyek a Watford szűkebb keretének, hiszen egyelőre még a kispadra sem könnyű odakerülnöm...
– Játsszunk el a gondolattal, és az ön szemén keresztül nézzük: egy Angliában edződő profi hogyan feszülne neki egy olyan kemény meccsnek, mint amilyen a mostani, oroszok elleni lesz? – Csakis akkor lehetünk sikeresek, ha végig nyugodtak maradunk, és merünk futballozni, ha azt játsszuk, amit valójában tudunk. Hinnünk kell magunkban, és akkor nem reménytelen a helyzetünk. Várom a meccset, nincs bennem félelem, gólt rúgok Moszkvában.
Az orosz cserék is veszélyesek
Az a tény, hogy a csoportok decemberi elkészítésekor az orosz U21-es válogatottat az első „kalapból” sorsolták (a magyart a másodikból, a finnt a harmadikból), jelzi az Alekszandr Borogyuk által irányított együttes játékerejét. A keret elsősorban a Szpartak Moszkva csapatára épül (öt futballista képviseli a fővárosiakat), de a Zenit, a Szaturn és az Amkar is három labdarúgót delegál a válogatottba. Turkuban a finnek ellen már a 3. percben előnyt szerzett az orosz csapat, a hazaiak azonban egyenlíteni tudtak, és a félidő 1–1-gyel zárult. A folytatásban szintúgy gyorsan gólt rúgott az orosz válogatott, majd az utolsó negyedórában három találattal tette fölényessé sikerét. Elsősorban a két gólt jegyző támadó, Nyikita Bazsenov volt ellenállhatatlan, de nem árt megjegyezni a csereként beálló, 45 perc alatt ugyancsak kétszer eredményes, egyébként védőként szereplő Jevgenyij Szavin nevét is.
Máté Péter tudja, a fiatalokban van a remény
Máté Péternek sikerült az, ami rengeteg labdarúgónak örökre csak álom marad: tagja egy olyan csapat játékoskeretének, amely a világ egyik legerősebb bajnokságában, a Premier League-ben szerepel. A Reading és a DVSC-TEVA 21 esztendős védője múlt hét kedden állapodott meg egymással, így a „Mamut” becenevű labdarúgónak már volt néhány napja arra, hogy felfogja: magyar szemmel nézve nem szokványosnak számító átigazolásnak volt főszereplője. „Most már tudatosult bennem az, hogy hol is játszom az elkövetkezendő időszakban – mondta Máté Péter. – Azt talán mondanom sem kell, mekkora öröm van bennem, ugyanakkor egy másik érzést is rögtön meg kell említenem: bizonyítani akarom, hogy a magyar labdarúgó is képes olyan teljesítményre, mint a norvég, a dán vagy éppen az angol. Rengeteg gratulációt kaptam az elmúlt napokban, ismerősök és ismeretlenek biztatnak, és én hiszem, hogy meg tudok felelni az elvárásoknak. Ez a szerződés természetesen felelősséggel jár, és mint sok mást az életben, ezt is a helyén kell kezelni.” Máté Péter sérülés miatt kihagyta az U21-es együttes Finnország elleni mérkőzését, de a maga módján ő is tett valamit a sikerért. „A finnek ellen éretten futballoztunk, és bár sérülés miatt nem játszhattam, mégis volt feladatom, hogy pszichésen segítsem a társakat – avat be minket az U21-es válogatott egyik titkába Máté Péter. – Remélem, szerdán az oroszok ellen a pályán sem vallok szégyent... Ami pedig a nagyválogatott meccsét illeti: átéreztem a labdarúgók helyzetét, különösen Éger Lászlóét, akivel egymás mellett futballoztunk a Lokiban. Biztos vagyok abban, képesek lesznek javítani, fel tudnak állni a padlóról.” Máté Péter szerződéskötése óta nem beszélt a Reading vezetőivel, azonban azt még a megállapodás megkötése után közölték vele, figyelik moszkvai játékát is. „Erős az orosz válogatott, azonban jó passzban vagyunk, képesnek érzem a csapatot a bravúrra – mondta a hátvéd. – Azzal ne foglalkozzunk, hogy nekünk a döntetlen is megfelelő eredmény, nyerni akarunk. Ha sikerülne továbbjutnunk, az reményt adna: lehet hinni a magyar futballban.”
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A csoport állása
1. MAGYARORSZÁG |
1 |
1 |
– |
– |
5–0 |
3 |
2. Oroszország |
1 |
1 |
– |
– |
5–1 |
3 |
3. Finnország |
2 |
– |
– |
2 |
1–10 |
0 |
|